Dani medijske pismenosti 2025.

Obilježen Dan medijske pismenosti: Učenici analizirali medijske sadržaje i izrađivali digitalne kolekcije

U sklopu obilježavanja Dana medijske pismenosti, održali smo radionicu “Kritičko vrednovanje medijskih sadržaja uz Wakelet”. U radionici su sudjelovali učenici 2.a i 3.a razreda, a cilj je bio razviti kritičko promišljanje, prepoznati dezinformacije i potaknuti odgovorno korištenje medijskih sadržaja.

Radionica je započela razgovorom o važnosti medijske pismenosti te svakodnevnim iskustvima učenika s medijima. Učenici su raspravljali o izvorima informacija koje najčešće koriste te o svojim susretima s dezinformacijama i lažnim vijestima.

U nastavku su, podijeljeni u skupine, analizirali različite medijske sadržaje – vijesti, reklame i objave s društvenih mreža – prema kriterijima kao što su vjerodostojnost izvora, objektivnost informacije i mogući utjecaj na publiku. Svoje su zaključke predstavili razredu, što je potaknulo konstruktivnu raspravu.

U drugom dijelu radionice učenici su se upoznali s platformom Wakelet, digitalnim alatom za prikupljanje i dijeljenje sadržaja. Izradili su vlastite kolekcije na temu “Kako prepoznati dezinformacije u medijima”, u koje su uključili primjere sadržaja, osobne analize, korisne poveznice i savjete za prepoznavanje lažnih informacija.

Poseban naglasak stavljen je na korištenje digitalnih alata za provjeru točnosti informacija, poput: Google Reverse Image Search i Faktograf.hr.

Na konkretnim primjerima učenici su naučili kako prepoznati manipulirane fotografije i netočne tvrdnje.

Radionica je zaključena predstavljanjem najuspješnijih Wakelet kolekcija, a učenici su pokazali visoku razinu angažiranosti, suradničkog duha i kritičkog promišljanja o medijima koji ih svakodnevno okružuju.

Foto

Što činiš kako bi Internet bio bolje mjesto za sve?

Povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta 2025. (DSI2025), učenice 2.a razreda u sklopu projektne nastave Računalstva oformile su tim i odlučile sudjelovat u natječaju “Što činiš kako bi internet bio bolje mjesto za sve”. Rezultat njihovog rada je inspirativan i edukativan video koji se bavi temom odgovornog ponašanja na internetu, a video možete pogledati na sljedećem linku.

Nastavi čitati “Što činiš kako bi Internet bio bolje mjesto za sve?”

Code Week 2024.

I ove godine smo sudjelovali u obilježavanju Tjedna programiranja (14.-27- listopada).

Učenici 1. i 2. razreda opće gimnazije u sklopu redovne i izborne nastave Informatike kodirali su i rješavali probleme kroz scenarij poučavanja „Moja prva mobilna aplikacija u App Inventoru“. Kroz vođenu radionicu učenici su ubacivali sliku i zvuk u svoj projekt, dizajnirali sučelje i programirali događaje u blokovima.
Naš događaj možete pronaći na: https://codeweek.eu/view/614952/moja-prva-mobilna-aplikacija-u-app-inventoru.

Nastavi čitati “Code Week 2024.”

Dani Erasmusa – Digitalno i kreativno – zašto volim Erasmus+?

U sklopu obilježavanja Dana Erasmusa s učenicima 3. a razreda smjera hotelijerko-turistički tehničar na satu Računalstva održana je radionica na temu: Digitalno i kreativno – Zašto volim Erasmus+?
Učenici su izrađivali multimediju (postere, naslovnice, objave za društvene mreže, logotipe i infografike u Canvi i Pictochartu te dijelili svoje radove na društvenim mrežama i kolaborativnim pločama.

Nastavi čitati “Dani Erasmusa – Digitalno i kreativno – zašto volim Erasmus+?”